Cazacombi je kombinovaný preparát, který patří mezi léky na vysoký krevní tlak. Účinnou složkou preparátu jsou sloučeniny cilazapril a hydrochlorothiazid.

 

Princip: Pokles tlaku je dán kombinací efektu obou zmíněných sloučenin. Cilazapril patří mezi ACE-inhibitory, zasahuje do metabolizmu a blokuje přeměnu sloučeniny angiotenzin I na angiotenzin II, což má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Kromě toho je zde blahodárný vliv na srdeční sval a na tkáň ledvin. Hydrochlorothiazid patří mezi diuretika, působí na ledvinné kanálky a snižuje vstřebávání sodíku a chloru. Tím se zvyšují ztráty iontů do moči, což vede i k větším ztrátám vody.

 

Využití: Preparát Cazacombi předepisujeme na vysoký krevní tlak. Efekt diuretika na ztrátu tekutin může poměrně blahodárně působit proti objemovému přetížení a selhávání srdce. Vzhledem k pozitivním účinkům ACE-inhibitoru na srdce a ledviny se předepisuje i u onemocnění srdečního svalu (ischemická choroba srdeční, stavy po infarktech, různé kardiomyopatie, angina pectoris apod.) a nemocí ledvin (např. poškození ledvin u cukrovky, některé glomerulonefritidy a další příčiny selhávání ledvin).

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, který rozhoduje o indikaci i dávkování léku. Cazacombi se vyrábí v podobě tablet o síle 5/12.5 miligramů (tj. 5 mg cilazaprilu a 12.5 mg hydrochlorothiazidu) a běžná denní dávka pro dospělého člověka je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení, což bývá následováno záchvatem slabosti a někdy i kolapsem. Další nežádoucí účinky vychází z přítomných účinných sloučenin.

ACE-Inhibitory obecně mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se nedoporučuje. Poměrně častou příčinou vysazení léků je dráždivý suchý kašel, který je typický i pro ostatní ACE-Inhibitory. Málo závažným, ale častým a výrazně obtěžujícím nežádoucím účinkem je nepříjemný suchý kašel, který je běžným důvodem vysazení léku. Závažným, ale naštěstí velmi vzácným nežádoucím účinkem ACE-inhibitorů, je otok tkání krku a dýchacích cest (angioedém). Lék nesmí užívat těhotné ženy pro riziko poškození plodu.

Diuretikum (tj. hydrochlorothiazid) v preparátu může způsobit dehydrataci a rozvrat vnitřního prostředí organizmu. Kromě toho může hydrochlorothiazid ovlivnit a zhoršit metabolizmus cukrů a může vyvolat cukrovku 2. typu. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů