Castlemanova [Káslmenova] nemoc je vzácné onemocnění mízních uzlin. Choroba je spojena se zvýšeným rizikem vzniku některých zhoubných nádorů.

 

Příčiny: Příčina vzniku nemoci není jasná. Víme, že dochází k nadměrnému zmnožení některých bílých krvinek, které jsou známé jako B-lymfocyty. Mízní uzliny v těle pak jsou těmito lymfocyty obsazovány. Nejčastěji dochází k postižení uzlin krku, hrudníku a břicha. Zmnožené bílé krvinky navíc začínají produkovat řadu sloučenin, které způsobují rozvoj zánětlivého procesu v těle.

 

Projevy: Nemoc má dvě základní formy. Lepší prognózu má forma nemoci, při které je napadená pouze jedna uzlina. Druhá forma je spojená s napadením celé řady uzlin v organizmu. Napadené uzliny se zvětšují, kromě toho jsou přítomné příznaky zánětlivého procesu v těle – horečky, úbytek na váze, nechutenství a únava. Obvykle dochází k poklesu hladiny červených krvinek a vzniku chudokrevnosti. Forma napadající více uzlin může přejít do zhoubného lymfomu a bývá přítomna i u asi 10% pacientů s Kaposiho sarkomem.

 

Diagnostika: Zvětšené uzliny můžeme někdy najít pohmatem, u hluboko uložených uzlin lze využít zobrazovací metody jako je ultrazvuk, CT vyšetření nebo dokonalejší a méně dostupné metody (např. PET CT). Pro diagnózu je nutné některou z uzlin získat chirurgickým zákrokem a jejím histologickým vyšetřením.

 

Léčba: Forma nemoci s jedinou napadenou uzlinou má výbornou prognózu a odstranění uzliny většinou vede k úplnému vyléčení. U formy s mnohočetným postižením uzlin není účinná forma léčby k dispozici a prognóza nemocných je špatná. Zkouší se chemoterapie, ozařování a biologická léčba.


Zdroje
https://www.cancer.org
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů