Cardura XL [Kardura Ix El] patří mezi léky na zvětšenou prostatu, přesněji řečeno se řadí do skupiny tzv. alfa-blokátorů. Jeho účinnou látkou je sloučenina doxazosin.

 

Princip: Doxazosin působí na receptory pro adrenalin na hladké svaly v prostatické části močové trubice a to vede k uvolnění svaloviny, zvětšení průsvitu močové trubice a zlepšení odtoku moči. Kromě toho má působení doxazosinu vliv na snížení krevního tlaku.

 

Využití: Cardura XL se využívá při zvětšené prostatě ke snížení obtěžujících příznaků (časté noční močení) a zabránění vzniku poruchy odtoku moči. Kromě toho jej lze použít v léčbě vysokého tlaku, ovšem spíše do kombinace s jinými antihypertenzivy.

 

Podávání: Cardura XL se musí užívat striktně podle doporučení lékaře a nikdy bez jeho vědomí. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 4 miligramy a běžná denní dávka dospělého člověka je jedna tableta denně. Dávka může být v případě potřeby navýšena až na 8 miligramů denně.

 

Nevýhody: U alfa-blokátorů byly jako nežádoucí účinky popisovány poruchy ejakulace, bolesti hlavy a motání hlavy při přílišném poklesu krevního tlaku, trávicí obtíže, vyrážky a bušení srdce. Dodávám, že nežádoucí účinky nebývají závažné a často i při dlouhodobějším užívání léku vymizí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů