Caltrate [kaltrát] je lék předpisovaný pacientům s kostními chorobami a nedostatkem vápníku. Preparát obsahuje dvě účinné složky - vápník a vitamin D (cholekalciferol).

 

Princip: Vápník z preparátu se vstřebává z trávicího traktu a doplňuje jeho zásoby v těle. Vitamin D pozitivně ovlivňuje metabolizmus vápníku, zlepšuje jeho vstřebávání z tenkého střeva a zabudovávání vápníku do kostí.

 

Využití: Caltrate je často předepisovaný lidem s osteoporózou, kdy má zajistit dostatek vápníku a zabránit nedostatku vitaminu D. Kombinovaný efekt účinných látek brání řídnutí kostí a podporuje mineralizaci kostní hmoty.

 

Podávání: Caltrate se vyrábí v podobě tablet. Vápníku obsahují tablety 600 miligramů, vitaminu D obsahují 400 mezinárodních jednotek (IU). Běžná dávka pro dospělého člověka bývá 1 tableta denně. Kromě toho existuje typ preparátu Caltrate plus, který navíc obsahuje další sloučeniny obsahující ionty a stopové prvky (např. oxid mědnatý, síran manganatý, oxid hořečnatý a oxid zinečnatý).

 

Nevýhody: Při užívání běžných dávek se většinou neobjevují zásadní nežádoucí účinky, i když někteří lidé si stěžují na trávicí obtíže (nechutenství). Vysoké dávky preparátu mohou nicméně způsobit zvýšení hladiny vápníku s příslušnými vedlejšími účinky (zácpa, svalová slabost, únava, vyšší riziko tvorby močových kamenů). Velice vzácně byly popisovány i alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů