Bronchioly (průdušinky) patří mezi nejmenší bronchy (průdušky). Jsou to drobné trubicovité části bronchiálního stromu lokalizované uvnitř plicního parenchymu. Jedny z nejmenších průdušinek, terminální bronchioly, se dělí na ještě drobnější respirační bronchioly. Z nich pak vystupují alveolární dukty ústící do plicních sklípků (plicní alveoly).
Stavba stěny bronchiolů
Klasický epitel dýchacích cest (víceřadý cylindrický s řasinkami) se v bronchiolech postupně ztenčuje na jednořadý cylindrický a poté jednořadý kubický epitel. Na rozdíl od větších bronchů se ve stěně bronchiolů nevyskytuje podpůrná chrupavka, ale zato je zde poměrně silná vrstva buněk hladké svaloviny.
Proč je to důležité?
-
Specifickým onemocněním plicních bronchiolů je tzv. bronchiolitida. Jde o zánětlivé onemocnění vyvolané některými infekčními činiteli (především RSV), je typické pro dětský věk a může vést k respirační insuficienci. Více najdete v příslušném textu.
-
Vzhledem k absenci chrupavek a naopak významné vrstvě hladké svaloviny jsou bronchioly typickým místem vzniku bronchospasmu (rychlé a výrazné zúžení průdušek vlivem kontrakce hladké svaloviny).
-
Bronchioly mohou být samozřejmě postiženy i řadou dalších chorob, které se týkají větších bronchů a přečíst si o nich můžete na konci textu věnovaného bronchům obecně.