Nalezení boule pod kůží je relativně časté, většinou se nejedná o závažný nález. Nicméně je nutné vědět, že se může jednat i o příznak vážnějších chorob. Co všechno tedy mohou boule pod kůží znamenat?

 

Příčiny:

1. Zvětšené mízní uzliny - Podkožně uložené mízní uzliny mohou být zvětšené při řadě onemocnění (viz příslušný článek), jde zejména o infekce a méně často o nádorové choroby. Infekční uzliny bývají většinou zároveň bolestivé. Zvětšení podkožních uzlin lze nejčastěji vyhmátnout na krku a v okolí dolní čelisti, v podpaží, v nadklíčkové oblasti a v tříslech.

 

2. Nezhoubné nádory - Jedná se o poměrně běžnou příčinu vzniku podkožních bulek. Z nejběžnějších jmenujme například lipomy, leiomyomy, fibromy a neurofibromy.  Existují i některé vzácné geneticky podmíněné choroby s mnohočetným výskytem těchto podkožních nádorů, jako je například neurofibromatóza.

 

3. Abscesy - Podkožně uložené abscesy (ložiska hnisu) se projevují jako podkožní boule. Dost často je nad nimi zarudlá kůže a pohmatově jsou bolestivé. Vzhledem k tomu, že absces je známkou infekčního procesu, trpí nemocný často horečkami.

 

4. Zhoubné nádory - Podkožně lze většinou najít lokální metastázy zhoubných nádorů. Ze zhoubných nádorů samotných lze podkožně nahmatat například ložisko rakoviny prsu.

 

5. Revmatické uzlíky - Revmatické uzlíky se vyskytují při postižení kloubů při revmatoidní artritidě. Uzlíky vznikají v místě postižených kloubů, jsou tuhé a obsahují velké množství vaziva.

 

6. Ganglion - Ganglion je cystický útvar vyplněný rosolovitou polotekutou hmotou, který vzniká v blízkosti kloubů a svalových šlach. Může být nepříjemný a bolestivý při pohybech, řeší se vypuštěním tekutiny nebo úplným chirurgickým odstraněním.

 

7. Mukokéla - Mukokéla znamená nahromadění tekutého hlenu v místě, kde došlo k narušení vývodu některé ze žlázek. Poměrně častá je mukokéla v dutině ústní a na vnitřní straně rtu, může se však vyskytovat i jinde na těle včetně podkoží.

 

Diagnostika: Nově vzniklá boule pod kůží by měla být vyšetřena lékařem. Kromě fyzikálního vyšetření (bolestivost, pohyblivost vůči okolním tkáním) je vhodné zeptat se na známky infekce (hlavně zvýšená teplota). Ze zobrazovacích metod lze doporučit ultrazvuk a při pochybnostech je možné odebrat z neznámého ložiska vzorek (biopsie) a nechat ho histologicky vyšetřit. Při zvětšení podkožní uzliny nejasné příčiny je vhodné ji celou chirurgicky odstranit a taktéž zajistit histologické dovyšetření.

 

Zdroje
https://emedicine.medscape.com
https://www.cancertherapyadvisor.com
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů