Ganglion je poměrně častý problém, který nicméně řeší spíše chirurgické obory. Ganglion sice není nebezpečný, ale je někdy dost protivný pro obtíže, které způsobuje a též pro jeho tendenci se i po úspěšné léčbě znovu navracet.

Pozn.: Slovo ganglion má v medicíně i druhý význam (!), kdy označuje shluk nervových buněk. Více informací najdete zde.

 

Příčiny: Ganglion si můžeme představit jako ohraničený váček vyplněný rosolovitou polotekutou hmotou, která se vyskytuje v místě šlach a kloubů. Vzniká zřejmě na základě chronického přetěžování a namáhání šlach, riziko zvyšují úrazy a místní infekce.

 

Projevy: Ganglion vypadá jako boule v podkoží, na pohmat bývá spíše tužší. Typický výskyt je na končetinách, například na zápěstí nebo na lýtku. Ganglion může při pohybech postiženého místa tlačit a bolet.

 

Diagnostika: Diagnózu většinou stanovuje ortoped nebo chirurg na základě zjištění pacientových obtíží a fyzikálním vyšetřením. Pokud panuje diagnostická nejistota, je možné provést například ultrazvuk, aby mohl být ganglion odlišen například od zvětšené uzliny.

 

Léčba: Většinou se doporučuje ulevit kloubům a svalům v místě ganglionu, v mnoha případech to vede k jeho postupnému zmenšování a vymizení. Do ganglionu lze bodnout jehlou a jeho rosolovitý obsah odsát. To sice vede k úlevě od potíží, ale vyprázdněný ganglion má opět po čase tendenci se znovu naplnit. Pokud k tomu dochází, je možné provést menší chirurgický zákrok s cílem ganglion zcela odstranit.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů