Bolest zubů je častým problémem a asi jí alespoň jednou v životě trpěl skoro každý z nás. Jde o běžný důvod návštěvy zubního lékaře, který obvykle situaci rychle vyřeší. Je nicméně dobré si uvědomit, že v některých případech bolest zubů může souviset i s jinými stavy, které se zubů prvotně netýkají (zejména poruchy týkající se trojklanného nervu).

 

Příčiny:

1. Zánět dásníZáněty dásní (gingivitidy) obvykle způsobují nepříjemnou bolest okolních zubů a kromě toho bývá přítomno krvácení z dásní.

2. Horké, či studené pokrmy – Většině lidí při příjmu příliš horké, či studené stravy trnou a bolí zuby. Patrnější je to u tekutin než u jídel. V podstatě jde o normální reakci, která je však u některých jedinců silnější a nepříjemnější než u jiných.

3. Zubní kazyZubní kaz je častou příčinou bolesti zubu. Příčinou je podráždění zubního nervu šířícím se zánětem, který pronikl zubní sklovinou. Zvýšené kazivosti zubů je věnován zvláštní text.

4. Zlomený zub – Část zubu se může odlomit při úderu nebo při kousání příliš tuhé stravy. Zlomeniny mohou být různě závažné, pokud dojde k odlomení skloviny a obnaží se dřeň, může být přítomná bolest a někdy i krvácení.

5. Růst zubů – Tento problém je typický pro dětský věk. Prořezávání prvních mléčných zubů může být bolestivé, děti při něm křičí a pláčou. Mléčné zuby postupně dorůstají v širokém rozmezí 6 měsíců až 6 let života.

6. Bolest trojklanného nervuTrojklanný nerv (nervus trigeminus) je pátý hlavový nerv, který inervuje řadu anatomických struktur obličeje včetně svalstva, dásní a zubů. Bolest trojklanného nervu proto často do zubů vystřeluje (do horních i do dolních). Tuto bolest jsem nezažil, ale udává se, že se jedná o jednu z nejhorších bolestí, jaké mohou člověka postihnout. Problematiku bolestí trojklanného nervu řeší ovšem spíše neurologové (případně neurochirurgové).

 

Diagnostika: Při bolestech zubů vede poměrně logicky první cesta k zubnímu lékaři, který si postižené zuby může prohlédnout a většinu stavů na místě vyřešit. Pokud se zdá, že bolest souvisí s trojklanným nervem, je pacient odeslán k neurologovi.


Zdroje
https://www.aae.org
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů