Bolesti ucha jsou poměrně častým problémem, zejména v dětském věku. Příčinou je nejčastěji infekční zánět zevního zvukovodu nebo středního ucha.

 

Příčiny:

1. Zánět středního ucha – Toto je velmi bolestivé onemocnění, které se vyskytuje nejčastěji v dětském věku. Infekce vzniká v dutině středního ucha za bubínkem a obvyklým vyvolávajícím činitelem jsou bakterie. Kromě bolestí ucha bývá zvýšená teplota a celkové příznaky infekční choroby. Je nutné vyšetření lékařem ORL (ušní-nosní-krční) a jako léčba se předepisují antibiotika. Hnis v dutině středního ucha je vhodné odstranit propíchnutím bubínku tenkou jehlou (tzv. paracentéza). Zákrok je to sice velmi bolestivý, ale vede k okamžité úlevě a zlepšení stavu.

 

2. Zánět zvukovodu – Zvukovod je trubice spojující boltec s bubínkem. K jejímu zánětu dochází u jedinců, kterým se dostane do ucha voda kontaminovaná mikroorganizmy, či případně nějaké cizí těleso. K zánětu může dojít i při nahromadění ušního mazu, který zvukovod ucpe. Opět je nutné vyšetření lékařem ORL, ucpaný zvukovod se proplachuje (může být nepříjemné, ale je spojeno s úlevou) a při podezření na bakteriální infekci se podávají antibiotika.

 

3. Jiné příčiny – Bolesti ucha se objevují při úrazech hlavy a u citlivějších jedinců při pobytu na studeném větru bez dostatečné pokrývky hlavy. Relativně vzácně může být příčinou i nádorové onemocnění v oblasti krku, kdy nádorový proces dráždí místní nervy vedoucí informace o citlivosti. Zcela speciální nádorovou příčinou je neurinom akustiku, který roste v blízkosti vnitřního ucha, a vyvolává motání hlavy a poruchy sluchu.

 

Diagnostika: Většinou postačuje vyšetření lékařem ORL, který se pomocí speciálních nástrojů do ucha dokáže podívat, prohlédne si zevní zvukovod a zhodnotí stav bubínku. Nenajde-li ve výjimečných případech nic, je možné při trvajících obtížích a přítomnosti dalších symptomů (poruchy rovnováhy, motání hlavy apod.) zvážit vyšetření neurologem a eventuálně provést CT vyšetření mozku. Nenajdeme-li žádným z předchozích postupů jasnou příčinu, je na zvážení CT vyšetření krku k vyloučení nádorové příčiny obtíží.


Zdroje
https://www.everydayhealth.com
https://www.emedicinehealth.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů