Blastomykóza je nebezpečné infekční onemocnění, které se naštěstí v ČR nevyskytuje. Jeho typický výskyt je ve státech Severní a Střední Ameriky.
 
Příčiny
Příčinou infekce jsou parazitární plísně ze skupiny blastomycet. Tyto houby žijí v půdě, shnilém dřevě. Plísně se mohou dostat s prachem a dalšími částečkami do vzduchu a mohou být vdechnuty. Výrazně vyšší riziko infekce mají lidé s oslabenou imunitou. Vyšší výskyt infekcí je popisován v jarních a podzimních měsících, kdy je zvýšená vlhkost vzduchu.
 
 
Projevy
Typická blastomykóza probíhá pod obrazem infekce dolních cest dýchacích, tj. zápalu plic. Infekce se projevuje kašlem, dušností a horečkami, nereaguje na antibiotika a postupem času se může rozšířit do dalších orgánů a tkání. Za zmínku stojí postižení ledvin, mozku, prostaty (bolestivý zánět prostaty), kostí (bolesti kostí) a kůže, kde se může vytvářet vyrážka s vředy. Těžké případy probíhají pod obrazem šokové plíce (ARDS) a mohou nemocného poměrně rychle usmrtit.
 
U chronické blastomykózy se objevují příznaky napodobující tuberkulózu s dlouhodobě zvýšenou teplotou, nočním pocením, únavou a chronickým kašlem.
 
 
Diagnostika
Na diagnózu lze myslet v případě klinických obtíží u pacienta, který je (či před nedávnou dobou byl) v oblasti výskytu blastomykózy. Má-li nemocný potvrzenou poruchu imunity, je podezření tím větší. Zápal plic je vidět na rentgenu hrudníku, či na CT vyšetření, podezřelá je i nulová reakce na antibiotika. Potvrzení přítomnosti blastomycet lze sérologicky, kdy jsou v krvi nalezeny specificky protilátky proti blastomycetám. V rámci vyšetření chronické blastomykózy je jistě vhodné vyloučit tuberkulózu pomocí Quantiferon testu.
 
 
Léčba
Základem léčby jsou tzv. antimykotika, což jsou protiplísňové léky. Terapie v akutní fázi zahrnuje kromě nitrožilně podávaných antimykotik i kyslíkovou terapii a léky na odkašlávání. Pokud dochází k selhávání funkce plic, může být nutná intubace a umělá plicní ventilace. Antimykotická terapie musí být u blastomykóz dlouhodobá, aby měl imunitní dostatek času infekci potlačit.


Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů