Biofenac [biofenak] patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky a jeho účinnou látkou je sloučenina aceklofenak.

 

Princip: Aceklofenak díky blokování funkce enzymu cyklooxygenáza dokáže poměrně účinně tlumit zánětlivé procesy, lehce snižovat zvýšenou teplotu a především tlumit bolest.

 

Využití: Biofenac se užívá zejména u různých degenerativních a bolestivých ortopedických a revmatologických onemocnění, jako je například Bechtěrevova choroba, revmatoidní artritida, artróza, bolesti zad, záchvaty dny, záněty šlach, záněty tíhových váčků apod.

 

Podávání: Biofenac se vyrábí ve více formách. Klasická tabletová forma má sílu 100 miligramů a běžná dávka u dospělého člověka 1-2 tablety denně s maximální denní dávkou 200 miligramů. Kromě toho existuje Biofenac i v podobě prášku, který se rozpouští ve vodě a vypije. Jedna dávka prášku má opět 100 miligramů a denní maximální dávka pro dospělého člověka je opět 200 miligramů přípravku.

 

Nevýhody: Biofenac může způsobit trávicí obtíže, nevolnost, nechutenství, pálení žáhy a někdy i zvracení. Při dlouhodobějším užívání je vyšší riziko žaludečních vředů a krvácení do trávicího traktu. Podobně jako u ostatních léků je i zde riziko vzniku alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů