Betadine [betadin] je poměrně běžně užívaný dezinfekční přípravek. Jeho účinnou složkou je sloučenina známá jako jodovaný povidon.

 

Princip: Jodovaný povidon postupně uvolňuje jód, který působí toxicky vůči řadě bakterií, virů i plísní. Jde tedy o poměrně silné dezinfekční činidlo.

 

Využití: Betadine se může použít při dezinfekci kůže před vpichy jehlou, při předoperační dezinfekci kůže a při ošetřování nejrůznějších ran a ložisek narušeného kožního krytu včetně bércových vředů a dekubitů. Existuje i forma Betadine ve vaginálních čípcích, která může být využita u infekčních zánětů pochvy včetně trichomoniázy.

 

Podávání: Betadine se vyrábí zejména v podobě roztoků (spíše k dezinfekci kůže) a kožní masti (spíše k ošetřování ran), obě se aplikují lokálně. Betadine v podobě vaginálních čípků se do pochvy zavádí 1x denně.

 

Nevýhody: Běžně se nevyskytují závažné vedlejší účinky, i když po aplikaci na kůži (nebo sliznici) může dojít k jejímu podráždění. Vzhledem k tomu, že jód je relativně častý alergen nelze vyloučit ani vznik alergické reakce (zarudnutí, pálení a svědění kůže).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů