Baraclude je lék, který se užívá v hepatologii. Jeho účinnou složkou je sloučenina entekavir (entecavir).
 
Princip: Entekavir je analog guanosinu. To znamená, že jde o látku chemicky obdobnou nukleotidu guanosinu, což je složka DNA. Po užití se entekavir dostane do lidských buněk nakažených virem hepatitidy B a dokáže v nich na více úrovních zablokovat virový enzym DNA polymeráza. Díky tomu dochází k tlumení nitrobuněčného množení viru.
 
 
Využití: Baraclude se využívá v léčbě některých forem chronické žloutenky typu B. Přípravek se obvykle kombinuje s jinými preparáty. Je nicméně nutno podotknout, že vzhledem k rychlému vývoji nových antivirotik se brzy může jednat o lék zastaralý (psáno v 2016).
 
 
Podávání: Baraclude se vyrábí v podobě tablet o síle 0,5-1 miligram a v podobě roztoku k podání ústy (perorální roztok). Konkrétní dávka je individuální, obvykle se dospělým lidem podává 0,5-1 mg denně. Podávání léku bez přímého doporučení odborníka (hepatologa) je přísně zakázáno.
 
 
Nevýhody: Baraclude může při pravidelném podávání způsobit různé trávicí obtíže, únavu, bolesti hlavy, zvýšení jaterních testů a nechutenství.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů