Ataralgin je lék který patří mezi léky proti bolesti (analgetika). Jedná se o kombinovaný preparát, který obsahuje tři sloučeniny - paracetamol, guajfenezin a kofein.

 

Princip: Paracetamol je látka podobná nesteroidním protizánětlivým lékům. Nemá sice významný protizánětlivý účinek, ale účinně tlumí bolest a snižuje vysokou teplotu. Guajfenezin působí na svalovinu a uvolňuje ji, kromě toho působí lehce tlumivě. Kofein zlepšuje protibolestivý účinek obou zmíněných sloučenin a snižuje tlumivý efekt guajfenezinu.

 

Využití: Ataralgin je podáván k léčbě vysoké teploty a k terapii bolesti. Kromě různých infekčních onemocnění spojených s bolestmi svalů a kloubů může jít i o bolesti hlavy, bolesti zubů, záněty šlach, bolesti zad, záchvaty dny a další ortopedické bolesti.

 

Podávání: Ataralgin se vyrábí v podobě tablet, běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta při obtížích s maximem 5-6 tablet denně.

 

Nevýhody: Paracetamol může poškozovat játra, a proto by se lidé s nemocnými játry měli před nasazením Ataralginu domluvit o jeho vhodnosti a dávce s ošetřujícím lékařem. Ze stejného důvodu nesmí být Ataralgin kombinován s alkoholem, protože toxický efekt na játra se výrazně zvyšuje. Možným důsledkem může být zvýšení jaterních testů a teoreticky i selhání jater. Z méně častých nežádoucích účinků se objevují trávicí obtíže (nevolnost, nechutenství) a alergické reakce. Kvůli přítomnosti kofeinu může přípravek vyvolat nespavost a bušení srdce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů