Aspecton [aspekton] patří mezi volně prodejné preparáty, užívá se zejména při infekcích horních cest dýchacích. Účinnou složkou preparátu je extrakt z islandského lišejníku (Cetraria islandica) a pomocnými látkami je aroma anýzu nebo černého rybízu.

 

Princip: Sloučeniny přítomné v islandském lišejníku dle výrobce chrání a zvlhčují sliznice nosohltanu, tlumí zánětlivé procesy, snižují pocity bolesti v krku a urychlují regeneraci sliznice.

 

Využití: Aspecton lze využít u zánětů hltanu a zánětů hrtanu, kdy se objevuje dráždivý kašel, bolest v krku a chrapot. Preparát je možné užít i proti potížím vzniklým v důsledku nárazového namáhání hlasu.

 

Podávání: Aspecton se vyrábí v podobě tablet, které se nepolykají, ale pomalu cucají několikrát denně (u dospělých i více než 6-8 tablet). Pro děti je k dispozici sirup Aspecton Junior. Vyrábí se i Aspecton nosní sprej, ten má však zcela jiné složení, a proto je mu věnován zvláštní článek.

 

Nevýhody: Aspecton většinou nezpůsobuje žádné obtíže, i když po užití nelze vyloučit lokální podráždění sliznice, nebo vznik alergické reakce na některou z přítomných složek (pálení a svědění sliznic, případně kožní vyrážka).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů