Slovo angína znamená v překladu svíravou bolest. Klasická krční angína je velmi časté infekční onemocnění u dětí i dospělých. Je nejčastěji způsobena bakteriemi z rodu streptokoků a laikové by si ji neměli splést s anginou pectoris, to je zcela jiný problém týkající se srdce.

 

Příčiny: Klasická angína neboli tonsilitida je postižení krčních patrových mandlí infekcí. Nejčastější příčinou jsou bakterie streptokoky. Mandle jsou lymfatická tkáň naplněná lymfocyty a jinými obrannými imunitními buňkami, která slouží jako významná linie obrany proti mikroorganismům přicházejícím do našeho těla s vdechovaným vzduchem. Někdy se ovšem stane, že se bakteriím podaří na mandlích uchytit, a způsobit tam zánět.

 

Projevy: Projevy angíny jsou běžně známé. Nemoc se jako většina infekcí projeví horečkou, únavou, bolestmi hlavy, bolestmi svalů apod. Kromě toho člověk pociťuje nepříjemnou bolest v krku, která se často zhoršuje při polykání. Někdy může být bolest tak silná, že polykání výrazně ztěžuje nebo znemožňuje. Může se objevit i nevolnost spojená se zvracením. Hrdlo a mandle nemocného bývají zarudlé, na mandlích můžeme často najít bílé čepy. Na krku můžeme také najít bolestivé zvětšené mízní uzliny, to však není pravidlem. Celý obraz je velmi podobný infekční mononukleóze, ta je však oproti angíně přece jen vzácnější.

Schéma - Otevřená ústa u člověka s angínou

 

Pozn: Existuje i zvláštní vzácná forma angíny, kterou nazýváme Plaut-Vincentova angína. Vyvolávajícím činitelem nejsou streptokoky, ale fusobakterie a spirochety. Typickým nálezem je zvředovatění části jedné mandle. Více najdete v příslušném textu.

 

Komplikace: Angína má dvě možné komplikace a tyto komplikace se týkají zejména neléčené angíny. První je průchod infekce do hlubších tkání hltanu a vytvoření tzv. abscesu. Absces je dutina vyplněná hnisem, který může mít v tomto případě podobu bolestivé a teplé boule na krku. Odtud se může zánět dále šířit do hlubších struktur krku a dále do mediastina (mezihrudí) za vzniku smrtelně nebezpečné akutní mediastinitidy. Druhou vážnou potenciální komplikací je pak revmatická horečka.

 

Diagnostika: Lékař nabude podezření z výše uvedených nalezených příznaků. Chce-li odlišit virový zánět horních cest dýchacích od bakteriálního, může z krve vyšetřit sloučeninu CRP (C-Reaktivní Protein), která bývá lehce zvýšena u viróz a prudce zvýšena u bakteriálních zánětů. Pro přítomný absces svědčí výrazná horečka, výrazná bolest v krku a při otevření úst asymetrie patrových oblouků, případně vychýlení uvuly do strany. Uvula neboli čípek je kuželovitý výběžek, který nám visí ze zadní části horního patra.

 

Léčba: Vhodnou léčbou jsou antibiotika, proti streptokokům je stále účinný penicilin. Důležité je dodržet dávkování i dobu léčby předepsanou lékařem. Při nedodržení nebo neléčení vždycky vystavujeme nemocného riziku vzniku revmatické horečky se všemi jejími projevy a komplikacemi. Kromě antibiotik je u angíny vhodný klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin. Pokud vznikne v tkáních pod mandlí absces, je nutno ho chirurgicky rozříznout a hnis vypustit. Při opakovaných angínách se někdy provádí operace krčních mandlí.

 

Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů