Ampulom je označení pro nádor žlučových cest, který z nich vyrůstá těsně před vyústěním žlučovodu ve dvanáctníku (toto vyústění označujeme jako Vaterskou papilu).

 

Příčiny: Příčina vzniku ampulomu není zcela jasná, jedná se o poměrně vzácný typ nádoru. Vyšší výskyt ampulomů je pozorován u mužů.

 

Projevy: Vzhledem k umístění nádoru se onemocnění začne relativně časně projevovat ucpáním Vaterské papily a poruchou odtoku žluči se vznikem žloutenky a vyšším rizikem výskytu zánětů žlučových cest a akutního zánětu slinivky břišní. Kromě žloutenky může být přítomno krvácení ze žlučových cest, bolesti břicha, úbytek na váze a svědění kůže. Pokročilé nádory se mohou šířit pomocí metastáz.

 

Diagnostika: Nádor může být nalezen při gastroskopii, kdy si lékař může prohlédnout stěnu dvanáctníku a Vaterskou papilu na vlastní oči. Nádor bývá viditelný, protože prorůstá do dvanáctníku a je možné z něj vzít vzorek. Přesnější určení velikosti a hloubky nádorového procesu je možné pomocí endosonografie. Celkový rozsah nemoci a případné metastázy mohou být zhodnoceny pomocí CT vyšetření a narůstající význam má i MRCP.

 

Léčba: Vzhledem k tomu, že nádor bývá nalezen poměrně časně, je v řadě případů možné nemocného chirurgicky vyléčit. Jde nicméně o poměrně velkou operaci, při které se odstraňuje část dvanáctníku, slinivky břišní a žlučových cest s tvorbou chirurgických spojek.

 

Zdroje
https://www.urmc.rochester.edu
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů