Alkeran je lék patřící do skupiny cytostatik, která se používají v onkologii k léčbě nádorových onemocnění. Účinnou látkou léku je sloučenina melfalan.

 

Princip: Melfalan patří mezi alkylační cytostatika, váže se na DNA buněk, narušuje její strukturu a tím zasahuje do buněčného dělení. Více postiženy jsou rychle se množící nádorové buňky.

 

Využití: Alkeran se podává pacientům s některými zhoubnými nádory, jako jsou například určité formy melanomu, sarkomů končetin a mnohočetného myelomu.

 

Podávání: Alkeran se vyrábí v podobě prášku k přípravě roztoku. Přesná dávka a způsob podání je vždy individuální a stanovuje je ošetřující onkolog, bez jehož vědomí lék nesmí být aplikován.

 

Nevýhody: Alkeran může mít mnoho nežádoucích účinků, z nichž asi nejčastější je narušení tvorby krevních buněk v kostní dřeni. Důsledkem je častá chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček. Z dalších nežádoucích účinků se mohou vyskytovat trávicí obtíže, padání vlasů, zvýšení jaterních testů, bolesti svalů, kožní reakce a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů