Algominal patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL) a jeho účinnou látkou je sloučenina metamizol.

 

Princip: Metamizol má poměrně komplexní účinky - díky blokování enzymu cyklooxygenáza tlumí zánětlivé procesy, lehce snižuje zvýšenou teplotu a především tlumí bolest.

 

Využití: Algominal se lze použít zejména v terapii bolesti, která má nižší až střední intenzitu, a může být podáván i na zvýšenou teplotu. Typickým příkladem jsou ortopedické bolesti (akutní záchvat dny, záněty šlach, bolesti kloubů, bolesti zad, revmatoidní artritida, stavy po úrazech apod.), bolesti hlavy, migrény, bolesti zubů a bolesti svalů doprovázející infekční nemoci.Podávání: Algominal se vyrábí v podobě tablet o síle 500 miligramů a běžná denní dávka se pohybuje maximálně okolo 3-4 tablet.

 

Nevýhody: Algominal může způsobit trávicí obtíže, nevolnost, nechutenství, pálení žáhy a někdy i zvracení. Při dlouhodobějším užívání je vyšší riziko žaludečních vředů a krvácení do trávicího traktu. Po podání preparátu nelze vyloučit ani alergické reakce. Velice vzácně se při podávání metamizolu může rozvinout nedostatek bílých krvinek.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů