Agnis Combi je kombinovaný preparát užívaný v léčbě cukrovky, řadí se mezi tzv. perorální antidiabetika (PAD). Jeho účinné látky jsou sloučeniny vildagliptin a metformin.

 

Princip: Kombinují se účinky obou sloučenin, které komplexně zasahují do metabolizmu cukrů a zvyšují citlivost tkání vůči inzulinu. Metformin umí snižovat tvorbu cukru v játrech a dokonce lehce tlumí jeho vstřebávání z trávicího traktu.

 

Využití: Agnis Combi má využití v léčbě cukrovky 2. typu. Jedná se již o dražší preparát, který nebývá předepisován jako lék první volby. Volíme ho tam, kde metformin sám o sobě není dostatečně účinný, nebo u pacienta užívajícího vildagliptin a metformin ve dvou různých tabletách (např. Galvus a Siofor) a chceme mu užívání léků zjednodušit jejich sloučením do tablety jedné. Agnis Combi se může využít v kombinaci s jinými PADy nebo inzulinem.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, většinou se jedná o diabetologa. Agnis Combi se u dospělého člověka běžně užívá 2x denně, celková denní dávka vildagliptinu by neměla překročit 100 miligramů a dávka metforminu se obvykle pohybuje okolo 1500-2000 miligramů denně.

 

Nevýhody: Při užívání preparátu Agnis Combi se objevují trávicí obtíže (nechutenství, pocity plnosti, plynatost), v kombinaci s jinými PADy nebo inzulinem se může objevit hypoglykémie. Použití preparátu u pacientů s akutním nebo chronickým selháním ledvin může vyvolat nebezpečný stav známý jako laktátová acidóza s rozvratem vnitřního prostředí, který může nemocného usmrtit.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů