Aflamil patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky a jeho účinnou látkou je sloučenina aceklofenak.
 
Princip: Aceklofenak díky blokování funkce enzymu cyklooxygenáza dokáže poměrně účinně tlumit zánětlivé procesy, lehce snižovat zvýšenou teplotu a především tlumit bolest.
 
 
Využití: Aflamil se užívá zejména u různých degenerativních a bolestivých ortopedických a revmatologických onemocnění, jako je například Bechtěrevova choroba, revmatoidní artritida, artróza, bolesti zad, záchvaty dny, záněty šlach, záněty tíhových váčků, apod.
 
 
Podávání: Aflamil se vyrábí ve více formách. Klasická tabletová forma má sílu 100 miligramů a běžná dávka u dospělého člověka 1-2 tablety denně s maximální denní dávkou 200 miligramů. Kromě toho existuje Aflamil i v podobě prášku k přípravě suspenze, která se rozpouští ve vodě a vypije. Jedna dávka prášku má opět 100 miligramů a denní maximální dávka pro dospělého člověka je opět 200 miligramů přípravku. K lokální terapii je určený Aflamil v podobě krému, který se nanáší na bolestivá místa.


Nevýhody: Aflamil může způsobit trávicí obtíže, nevolnost, nechutenství, pálení žáhy a někdy i zvracení. Při dlouhodobějším užívání je vyšší riziko žaludečních vředů a krvácení do trávicího traktu. Podobně jako u ostatních léků je i zde riziko vzniku alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů