Adadut patří mezi léky na zvětšenou prostatu z podskupiny léků známých jako inhibitory 5-alfa-reduktázy, jeho účinnou látkou je sloučenina dutasterid.

 

Princip: Dutasterid působí na metabolizmus mužského pohlavního hormonu (testosteronu), který je za růst prostaty zodpovědný. Přesněji řečeno blokuje preparát funkci enzymu 5-alfa-reduktázu, která přeměňuje testosteron na účinnější hormon dihydrotestosteron. Ovlivnění metabolizmu testosteronu způsobí zmenšení prostaty.

 

Využití: Adadut se podává v případech zvětšení prostaty, které působí obtíže. Hlavním cílem je zmenšit objem tkáně prostaty, tím zlepšit kvalitu močení a zabránit poruše odtoku moči vlivem útlaku močové trubice tkání prostaty.

 

Podávání: Adadut by měl být užíván pouze podle doporučení lékaře, v tomto případě urologa. Preparát se vyrábí ve formě 0,5 miligramových tobolek a běžná dávka dospělého člověka je 1 tobolka denně.

 

Nevýhody: U preparátu Adadut se popisují sexuální poruchy charakteru narušení ejakulace, snížení libida a rozvoj impotence, dále pak pocit napětí prsů a u některých mužů vznik gynekomastie. Poměrně vzácně se objevují kožní reakce s vyrážkou a svěděním kůže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů