Skip to main content
 


Acylpyrin

Acylpyrin je lék, který používáme zejména pro jeho protizánětlivé vlastnosti. Účinnou sloučeninou preparátu je kyselina acetylsalicylová.

 

Princip: Kyselina acetylsalicylová patří mezi nesteroidní antirevmatické látky a tlumí funkci enzymu cyklooxygenáza. V malých dávkách narušuje schopnost krevních destiček vytvářet krevní sraženinu a tím působí proti srážení krve. Ve vyšších dávkách může snižovat horečku a působit proti bolesti.

 

 

Využití: Acylpyrin využíváme zejména jako lék na snížení horečky (antipyretikum) a k léčbě bolesti (analgetikum). Preparát může být použit při infekčních onemocněních spojených se zvýšenou teplotou, u ortopedických bolestí (akutní záchvaty dny, záněty šlach a kloubů, bolesti zad, revmatické nemoci, stavy po úrazech apod.), u bolestí hlavy, při migrénách, bolestivé menstruaci a u bolestí zubů.

Pozn: Chceme-li kyselinu acetylsalicylovou podávat dlouhodobě k "ředění krve", pak dáváme přednost jiným slabším preparátům (např. Anopyrin 100 miligramů denně).

 

 

Podávání: Acylpyrin se vyrábí v podobě klasických a šumivých tablet o síle 500 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je jdna tableta užitá při akutních obtížích s maximální denní dávkou 6-8 tablet. Existuje i preparát Acylpyrin + C, který navíc obsahuje vitamin C, jeho dávkování se od klasického Acylpyrinu nijak neliší. 

 

 

Nevýhody: Acylpyrin poměrně logicky zvyšuje riziko krvácivých stavů. Je zde riziko poškození sliznice žaludku, kterou kyselina acetylsalicylová dráždí. Může tak vzniknout zánět žaludku a v některých případech i  žaludeční vřed. Léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou v žádném případě nesmí být podány dětem, kdy hrozí riziko vzniku Reyova syndromu.

 
Print Friendly and PDF


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů