Acylpyrin je lék, který používáme zejména pro jeho protizánětlivé vlastnosti. Účinnou sloučeninou preparátu je kyselina acetylsalicylová.

 

Princip: Kyselina acetylsalicylová tlumí funkci enzymu cyklooxygenáza. V malých dávkách narušuje schopnost krevních destiček vytvářet krevní sraženinu a tím působí proti srážení krve. Ve vyšších dávkách může snižovat horečku a působit proti bolesti.

 

Využití: Acylpyrin využíváme zejména jako lék na snížení horečky (antipyretikum) a k léčbě bolesti (analgetikum). Preparát může být použit při infekčních onemocněních spojených se zvýšenou teplotou, u ortopedických bolestí (akutní záchvaty dny, záněty šlach a kloubů, bolesti zad, revmatické nemoci, stavy po úrazech apod.), u bolestí hlavy, při migrénách, bolestivé menstruaci a u bolestí zubů.

Pozn.: Chceme-li kyselinu acetylsalicylovou podávat dlouhodobě k "ředění krve", pak dáváme přednost jiným slabším preparátům (např. Anopyrin 100 miligramů denně).

 

Podávání: Acylpyrin se vyrábí v podobě klasických a šumivých tablet o síle 500 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta užitá při akutních obtížích s maximální denní dávkou 6-8 tablet. Existuje i preparát Acylpyrin + C, který navíc obsahuje vitamin C, jeho dávkování se od klasického Acylpyrinu nijak neliší. 

 

Nevýhody: Acylpyrin poměrně logicky zvyšuje riziko krvácivých stavů. Je zde riziko poškození sliznice žaludku, kterou kyselina acetylsalicylová dráždí. Může tak vzniknout zánět žaludku a v některých případech i  žaludeční vřed. Léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou v žádném případě nesmí být podány dětem, kdy hrozí riziko vzniku Reyova syndromu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů