Skip to main content
 


Aclexa

Aclexa patří mezi tzv. nesteroidní antirevmatika, což jsou obecně řečeno léky používané proti zánětlivým procesům a bolestem. Účinnou sloučeninou je látka celekoxib.

 

Princip: Celekoxib dokáže poměrně selektivně tlumit enzym cyklooxygenáza-2 (COX-2), což na jednu stranu znamená uspokojivý účinek protizánětlivý a na druhou stranu nízké nežádoucí účinky (např. ve smyslu vzniku žaludečních vředů apod.), které jsou pro běžná nesteroidní antirevmatika typické.

 

 

Využití: Aclexa je nejčastěji předepisována na bolestivé zánětlivé projevy onemocnění kostí a kloubů jako je artróza, revmatoidní artritida, Bechtěrevova choroba a další.

 

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Preparát se vyrábí ve formě 100 a 200 miligramových tobolek a většinou se užívá denní dávka 200 miligramů podávaná najednou, nebo rozdělená do dvou dávek.

 

 

Nevýhody: Inhibitory enzymu COX-2 sice nemají řadu vedlejších účinků typické pro běžná nesteroidní antirevmatika, na druhou stranu bylo zjištěno, že u nich existuje jisté riziko zhoršení kardiovaskulárních onemocnění včetně vyššího rizika infarktu myokardu a ischemické mozkové mrtvice. Z toho důvodu je třeba dávat velký pozor při jejich předepisování pacientům s kardiovaskulárními chorobami. Kromě toho byly často pozorovány různé trávicí potíže jako plynatost, bolesti břicha, zácpa apod.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů