Acifein je lék který patří mezi léky proti bolesti (analgetika). Jedná se o kombinovaný preparát, který obsahuje tři sloučeniny - paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofein.
 
Princip: Paracetamol je látka podobná nesteroidním protizánětlivým lékům. Nemá sice významný protizánětlivý účinek, ale účinně tlumí bolest a snižuje vysokou teplotu. Kyselina acetylsalicylová patří přímo mezi nesteroidní protizánětlivé léky, působí protizánětlivě a tlumí bolest. Kofein zlepšuje protibolestivý účinek obou zmíněných sloučenin a působí stimulačně.
 
 
Využití: Acifein je podáván a k terapii bolesti, přičemž hlavní indikací jsou bolesti hlavy při migréně a u tenzních bolestí hlavy.

 
Podávání: Acifein se vyrábí v podobě tablet, běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta při obtížích s maximem 4-6 tablet denně. Rozmezí mezi užitím jednotlivých tablet by mělo být více než čtyři hodiny.
 
 
Nevýhody: Acifein kombinuje nežádoucí účinky svých účinných látek, tj. paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu. Paracetamol může poškozovat játra, a proto by se lidí s nemocnými játry měli před nasazením Acifeinu domluvit o jeho vhodnosti a dávce s ošetřujícím lékařem. Ze stejného důvodu nesmí být Acifein kombinován s alkoholem, protože toxický efekt na játra se výrazně zvyšuje. Možným důsledkem může být zvýšení jaterních testů a teoreticky i selhání jater. Z méně častých nežádoucích účinků se objevují trávicí obtíže (nevolnost, nechutenství) a alergické reakce. Kvůli přítomnosti kofeinu může Acifein vyvolat nespavost a bušení srdce. Acifein by v žádném případě neměl být podán malým dětem, protože kyselina acetylsalicylová u nich může způsobit smrtící Reyův syndrom.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů