Zytiga patří mezi léky užívané v terapii rakoviny prostaty a jeho účinnou látkou je sloučenina abirateron (přesněji abirateron-acetát).

 

Princip: Abirateron je antiandrogen. Za prvé blokuje enzymatické pochody vedoucí k tvorbě mužských pohlavních hormonů (androgeny) a navíc tlumivě působí na receptory pro androgeny. To má velký význam u rakoviny prostaty, kde mužské pohlavní hormony zrychlují množení nádorových buněk. Vyřazení účinku androgenů pomáhá bránit růstu a šíření rakoviny.

 

Využití: Zytiga se podává pacientům, kteří se léčí s některými pokročilými formami rakoviny prostaty. Preparát je většinou podáván v kombinaci s kortikosteroidy. O přesné indikaci rozhoduje lékař-specialista.

 

Podávání: Zytiga se vyrábí ve formě tablet o síle 250 miligramů. Měla by být užívána striktně dle doporučení předepisujícího lékaře, přičemž běžná denní dávka pro dospělého muže je 1000 miligramů.

 

Nevýhody: Někteří muži si během léčby stěžují na vyrážky, nevolnosti a bolesti břicha, ztrátu libida a narušení sexuální aktivity, změny nálad, deprese, nechutenství apod. Kromě toho byly popisovány závažnější alergické reakce, bolesti svalů, kardiovaskulární potíže (včetně srdečního selhání a poruch rytmu) a poškození funkce jater (obvykle zvýšení jaterních testů).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů