Zypadhera patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina olanzapin.

 

Princip: Olanzapin účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Olanzapin působí na celou řadu receptorů v nervovém systému (např. některé dopaminové receptory, receptory pro serotonin, acetylcholin, adrenalin a histamin) a označujeme ho proto jako multireceptorového antagonistu (MARTA).

 

Využití: Zypadhera se využívá v udržovací léčbě schizofrenie, což je relativně časté psychiatrické onemocnění.

 

Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Zypadhera se vyrábí v podobě prášku s rozpouštědlem k přípravě injekční suspenze o síle 210-405 miligramů účinné látky na lahvičku. Suspenze se aplikuje injekcí přísně nitrosvalově jednou za 2-4 týdny. Konkrétní dávka je individuální a stanoví ji ošetřující lékař.

 

Nežádoucí účinky: Zypadhera může svým silným vlivem na centrální nervový systém způsobovat spavost, únavu a útlum. Uživatelé si někdy stěžují na pocity sucha v ústech, bolesti hlavy a přírůstek na váze, mívají zvýšenou hladinu cholesterolu a zvýšené jaterní testy. Zypadhera patří do 2. generace antipsychotik, a proto jsou u něj (oproti 1. generaci) vzácněji přítomné poruchy hybnosti (podobné Parkinsonově nemoci) a sexuální poruchy (ztráta libida, impotence). Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny účinku. Mezi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů