Zvýšenou chuť k jídlu nelze rozhodně vždycky považovat za známku nějaké choroby, naopak mnohdy jde o vítanou známku toho, že se stav pacienta zlepšuje. Na druhou stranu je faktem, že i nadměrná chuť k jídlu může souviset s některými nemocemi.

 

Příčiny:

1. Zvýšené metabolické nároky – Zvýšená chuť k jídlu je u dětí, zdravých dospívajících, u těhotných žen a u jedinců s nadměrnou fyzickou aktivitou. Jde o logickou reakci organizmu na zvýšenou spotřebu živin a energie, které potřebuje k růstu a vývoji, nebo k práci svalů. Podobně mají větší chuť k jídlu i mnozí uzdravující se pacienti, jejichž tělo se snaží znovuvytvořit energetické zásoby.

 

2. Hypoglykémie – Nedostatek cukru (přesněji glukózy) v krvi vede k rychlé aktivaci obranných mechanizmů těla a jedním z nich je pocit silného hladu, který má postiženého donutit přijmout cukry z potravy. Nejčastější příčinou hypoglykémie je příliš důsledná terapie cukrovky, mnohem vzácněji může tento stav vzniknout při onemocnění inzulinomem.

 

3. Zvýšená funkce štítné žlázy – Bez ohledu na konkrétní příčinu tohoto stavu působí vyšší aktivita hormonů štítné žlázy zrychlení energetického metabolizmu s vyšší tvorbou tepla (proto se nemocný často nadměrně potí a nesnáší teplo).

 

4. Deprese, úzkost – Jedná se o značně individuální problematiku. Někteří lidé v depresi trpí spíše nechutenstvím, jiní se naopak přejídají. Jídlo může působit uvolňování endorfinů, které dočasně zlepšují náladu a tlumí neklid.

 

5. Bulimie – Tato porucha příjmu potravy je psychiatrickou chorobou, při které se (většinou u žen) střídají epizody nadměrného příjmu potravy s epizodami výčitek svědomí a vyvolávaného zvracení.

 

6. Léky, drogy a jiné sloučeniny – Existuje řada léků, jejichž přímým nebo nepřímým efektem je i zvýšená chuť k jídlu. Mezi tyto léky patří například kortikoidy, některá antidepresiva a některá antipsychotika. Z vitaminů bylo pozorováno zvýšení chuti k jídlu po aplikacích vitaminu B12. Z drog zvyšuje chuť k jídlu například marihuana.

 

7. Vrozená onemocnění – Existují i vrozené choroby, které se projevují vysokou chutí k jídlu. Medikům je dobře známý tzv. Prader-Williho syndrom. Syndrom u konkrétního dítěte je způsoben chybnou mutací genu na chromozomu 15 v oplozující spermii jeho jinak zcela zdravého otce. Postižené dítě trpí mimo jiné mentální retardací a extrémní žravostí, která vede k obezitě s četnými komplikacemi. Nedostatek jídla může vést k agresivním a hysterickým reakcím.

 

Zdroje
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů