Zubsolv je lék, který patří mezi léčiva používaná v terapii závislostí. Účinnou složkou přípravku jsou sloučeniny buprenorfin a naloxon.

 

Princip: Buprenorfin je silný polosynteticky vyráběný opiát, který působením na určité receptory v těle tlumí pocity bolesti. Buprenorfin je mnohokrát silnější než klasický morfin. Naloxon vyrušuje účinky buprenorfinu. Vtip je ovšem v tom, že při užití ústy se naloxon po vstřebání z trávicího traktu zmetabolizuje v játrech na neúčinné meziprodukty a není účinný. Při nitrožilním podání je nicméně účinek naloxonu velmi silný a pro uživatele velice nepříjemný. Důvodem přidání naloxonu je zabránění zneužití léku k nitrožilnímu podání jakožto drogy.

 

Využití: Zubsolv se využívá v odvykací léčbě u jedinců závislých na opiátech včetně narkomanů závislých na heroinu. Lék brání vzniku odvykacích příznaků a zároveň jakožto "čistá látka" nemá na organizmus uživatele tak negativní dopad jako příměsi přítomné v běžně užívaných drogách. Kromě toho je zde oproti heroinu výrazně nižší negativní dopad na psychiku.

 

Podávání: Zubsolv se vyrábí v podobě sublinguálních (podjazykových) tablet o síle 0,7/0,18 miligramy až 11,4/2,9 miligramy (tj. 0,7-11,4 mg buprenorfinu a 0,18-2,9 mg naloxonu). Tablety se dají pod jazyk a nechají rozpustit*, což zajistí rychlé vstřebání do organizmu. Lék má výrazná preskripční onemocnění a je zakázané užívat jej jinak, než jak stanovil předepisující lékař (obvykle specialista na terapii závislostí). Úvodní denní dávka buprenorfinu je individuální, neměla by však být překročena celková denní dávka 17,2 miligramů.

*Pokud by byla tableta spolknuta, přemění se účinná látka v trávicím traktu na neúčinné sloučeniny.

 

Nevýhody: Zubsolv může mít řadu nežádoucích účinků zahrnujících nevolnost, zvracení, slabost, ospalost, zácpu, celkový útlum, zúžení zornic, zhoršení odtoku moči a bolesti břicha. Přípravek často vyvolává lehkou euforii. Zřejmě nejzávažnějším možným vedlejším účinkem při předávkování je útlum dechového centra v mozku. Kombinace s dalšími tlumivými látkami nebo s alkoholem může mít nepředvídatelné účinky. Celkově je nicméně nutné podotknout, že riziko předávkování je nižší než u heroinu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů