Zoladex Depot patří mezi speciální hormonální preparáty a jeho účinnou látkou je sloučenina goserelin (přesněji goserelin-acetát).

 

Princip: Goserelin mění způsob sekrece mužských i ženských pohlavních hormonů (testosteron a estrogeny) a tímto ovlivněním hormonálního systému způsobí pokles tvorby zmíněných pohlavních hormonů.

 

Využití: Zoladex Depot se užívá u některých nádorů a dalších stavů, kdy je nutné snížit tvorbu pohlavních hormonů v těle. Příkladem jsou muži s některými pokročilými formami rakoviny prostaty, ženy trpící endometriózou a ženy s některými typy děložních myomů.

 

Podávání: Zoladex Depot se vyrábí ve formě implantátu, který je určen k injekční aplikaci. Injekce se aplikuje podkožně a přípravek účinkuje dlouhodobě - u dospělého člověka se podává 1 injekce každé 3 měsíce. Užívání léku je samozřejmě možné pouze dle doporučení zkušeného lékaře.

 

Nevýhody: Někteří lidé si při užívání léku stěžují na zvětšenou citlivost prsů, zvětšení prsů u mužů, vyrážky, nevolnost a bolesti břicha, ztrátu libida a narušení sexuální aktivity (opět zejména u mužů), návaly horka, zarudnutí obličeje, změny nálad, deprese, nechutenství apod. U některých uživatelů byly popisovány závažnější alergické reakce. Muži s rakovinou prostaty s kostními metastázami poměrně často pociťují zhoršení bolesti kostí v první fázi léčby, to však poměrně rychle vymizí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů