Zodac je lék, který se řadí do skupiny antihistaminik, což jsou jedny z léků proti alergii. Účinnou složkou léku je sloučenina cetirizin.

 

Princip: Cetirizin je látka, která v organizmu dokáže blokovat účinek látky známé jako histamin. Histamin je mimo jiné velmi důležitý pro průběh alergických reakcí a jeho vyřazení proto působí protialergicky.

 

Využití: Zodac se obvykle užívá nárazově při slabších alergických reakcích, jako je alergická rýma, alergický zánět spojivek a kopřivka. U silných reakcí jako je například anafylaktický šok není preparát příliš účinný, ale pokud není nic jiného po ruce, je určitě lepší než nic.

 

Podávání: Zodac může být předepsán, ale je k dispozici i na volný prodej. Lék se vyrábí ve formě tablet o síle 10 miligramů a při alergické reakci se užívá jedna tableta. Kromě tablet se Zodac vyrábí i jako vodný roztok a sirup.

 

Nevýhody: Zodac může nepříznivě ovlivnit pozornost a působit celkový útlum a ospalost. Účinek je značně individuální. Kromě toho byly po požití léku často popisovány nespecifické příznaky jako bolesti hlavy, závratě a sucho v ústech.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů