Žluté a nažloutlé nehty mohou být příznakem řady různých nemocí, na rukách většinou souvisí s nešvarem kouření, na nohách jde spíše o důsledek plísňových infekcí.

 

Příčiny

 

1. Kouření – Žluté nehty a prsty na rukách se typicky vyskytují u chronických dlouholetých kuřáků, zbarvení je dáno sloučeninami přítomnými v cigaretách, se kterými ruce kuřáka neustále přicházejí do styku. Jde spíše o kosmetický problém v porovnání s ostatními riziky chronického kouření.

 

2. Plísňová onemocněníPlísně nehtů na dolních končetinách velmi často způsobují změnu barvy nehtů a nejsou-li léčené, může dojít ke zvýšení lomivosti nehtu a k jeho deformacím. Riziko je vyšší u lidí, kteří nosí neprodyšné boty a hodně se jim potí nohy.

 

3. Chemické sloučeniny – Opakovaný kontakt horních končetin s některými barevnými chemickými prostředky (kosmetika, čistící prostředky, látky používané v průmyslu) může vést ke změn barvy nehtů na rukou. Při diagnostické rozvaze je vhodné myslet i na to a zeptat se, kde dotyčný (dotyčná) pracuje.

 

4. Jiné příčiny - Zažloutlé nehty dolních končetin jsou častěji pozorovány u diabetiků a u lidí s poruchami mízního systému (lymfedémy).

 

4. Syndrom žlutých prstů – Tento raritní syndrom udávám spíše pro zajímavost. Je velmi vzácný a kromě zažloutlých nehtů je spojen s nemocemi plic (bronchiektázie, voda na plicích) a poruchami odtoku lymfatické tekutiny (vznik lymfedémů). Přesná příčina vzniku syndromu není jasná, terapie prakticky neexistuje.

 

 

Diagnostika

Trápí-li člověka zažloutlé nehty bez jasné vyvolávající příčiny, měl by se obrátit na lékaře. Ideálním cílem je ordinace kožního lékaře, který většinou dokáže úspěšně léčit plísňová onemocnění.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.footfiles.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů