Žlutá zimnice je nebezpečné infekční onemocnění, které může probíhat pod obrazem hemoragické (krvácivé) horečky.

 

Příčiny

Příčinou je infekce virem žluté horečky, který se vcelku běžně vyskytuje v tropické a subtropické Africe a Střední a Jižní Americe. Přenašečem jsou někteří moskyti (typicky moskyt Aedes aegypti), člověka nakazí při sání jeho krve. Virus se množí v řadě buněk těla, které poškozuje, včetně jaterních buněk a některých typech bílých krvinek.

 

Projevy

Onemocnění žlutou zimnicí se projeví několik dnů po nákaze. Obvykle příznaky zahrnují horečku, zimnice, třesavku, únavu, bolesti hlavy, bolesti svalů a bolesti kloubů. U řady lidí dojde postupně ke zlepšení, nicméně u menšiny případů se mohou obtíže zhoršit a přejít do obrazu krvácivé horečky s krvácením do kůže (modřiny), krvácením do trávicí trubice (zvracení krve a krev ve stolici) a se selháním jater. Závažnější průběh může vyústit do obrazu orgánového selhávání a nemocný může i zemřít.

 

Diagnostika

Na diagnózu lze pomýšlet u člověka, který pobýval v oblasti s pozorovaným výskytem onemocnění. Diagnózu lze potvrdit sérologicky nebo pomocí PCR metody s detekcí virové nukleové kyseliny ve vzorku.

 

Prevence

Prevence onemocnění je možná pomocí cestovatelského očkování (vakcína Stamaril - nutný zápis v mezinárodním očkovacím průkazu), které se provádí při plánované cestě do státu, kde je výskyt žluté zimnice potvrzen. Kromě očkování je důležitá ochrana před bodnutím moskytem (např. používání moskytiér), četnost výskytu moskytů se reguluje například vysoušením bažin, v nichž se moskyti množí.

 

Léčba

Neexistují účinná antivirotika proti viru žluté zimnice, proto je léčba spíše symptomatická a spočívá v udržování základních životních funkcí, hydrataci a tlumení horečky pomocí antipyretik.


Zdroje
https://www.who.int
https://www.cdc.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů