Žloutenka typu E patří mezi virové infekční hepatitidy. Přeloženo do češtiny to znamená, že jde o infekční chorobu způsobenou viry, která se projevuje zánětem jaterní tkáně.

 

Příčiny: Příčinou je virus hepatitidy E, který u nemocného člověka vylučuje stolicí a šíří se v prostředí s nedokonalou hygienou („nemoc špinavých rukou“). Je ostatně v tomto ohledu dost podobná žloutence typu A. Celosvětově je žloutenka typu E velmi častá v Africe, Asii a Střední Americe. V ČR se nemoc dříve příliš nevyskytovala, v posledních letech však její výskyt narůstá. Virus se objevuje i u řady domácích zvířat včetně prasat a k přenosu může dojít z nemocné matky na plod.

 

Projevy: Od nákazy do začátku příznaků vzniklých vlivem poškození jater většinou uplyne 4-6 týdnů a průběh infekce je opět podobný žloutence typu A – příznaky mohou být poměrně mírné a zahrnují únavu, zvýšenou teplotu, nechutenství, nevolnost, zvracení a průjmy. Poměrně často se objeví i žloutenka (tj. žluté zabarvení očního bělma, kůže a sliznic). Dojde-li k nákaze plodu od matky, končí infekce většinou potratem a existuje i vyšší riziko smrti těhotné ženy. U lidí s oslabenou imunitou byl vzácně popisován přechod infekce do chronické fáze, u drtivé většiny nemocných však dochází k naprostému uzdravení.

 

Diagnostika: Důležité je pacienta vyslechnout, zjistit výše zmíněné obtíže a případně získat informace o cestování do cizích zemí. V krevních náběrech najdeme obvykle zvýšení jaterních testů a sérologicky můžeme najít i protilátky proti viru žloutenky E, čímž je diagnóza definitivně potvrzena.

 

Prevence: Vakcína proti viru hepatitidy E neexistuje. Člověk se v rizikových oblastech může nakazit pitím kontaminované vody a z potravy, zejména z vepřového masa – měl by si tedy dávat pozor.

 

Léčba: Pacient je hospitalizován na infekčním oddělení (tj. provádí se izolace), má zákaz pít alkohol a dostává dietní netučnou stravu. Mohou se podávat i léky na ochranu jaterní tkáně (tzv. hepatoprotektiva), ale jejich účinky nelze považovat za zázračné.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů