Zinkit je přípravek, který mohou užívat lidé s nedostatkem zinku. Účinnou složkou přípravku je již zmíněný zinek.

 

Princip: Zinek je důležitý iont, který se nachází hlavně uvnitř buněk našeho organizmu a účastní se řady enzymatických reakcí.

 

Využití: Zinkit se podává lidem s nedostatkem zinku. Příčinou nedostatku zinku může být jeho nedostatečný přísun v potravě (v našich podmínkách častěji u alkoholiků a u žen s mentální anorexií) a-nebo poruchy vstřebávání zinku v trávicím traktu při chorobách spojených s poruchami vstřebávání živin. Kromě toho mohou nedostatkem zinku trpět lidé s nemocnými játry, s onemocněním ledvin a nádorovými chorobami.

 

Podávání: Zinkit se vyrábí v podobě tablet o síle 25 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 tablety podle zjištěné tíže nedostatku zinku. Doba užívání by neměla překročit 1-2 týdny.

 

Nevýhody: Zinkit nemá velké vedlejší účinky, nicméně se nedoporučuje překročit denní doporučené dávky a stejně tak není vhodné užívat přípravek trvale. Mohlo by totiž dojít k předávkování zinkem, což může vyvolat trávicí obtíže, kovovou chuť v ústech a motání hlavy. Při užívání vysokých dávek zinku může dojít k ovlivnění metabolizmu mědi a k jejímu nedostatku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů