Zimbus Breezhaler je modernější lék předepisovaný zejména plicními lékaři, který patří mezi tzv. bronchodilatancia („léky na rozšíření průdušek“). Jeho účinnou látkou jsou sloučeniny mometason, indakaterol a glykopyrronium (přesněji glykopyrronium-bromid).

 

Princip: Mometason je kortikoid, který působí protizánětlivě na sliznici dýchacích cest. Indakaterol a glykopyrronium působí na hladkou svalovinu průdušek a uvolňují ji, čímž se průdušky rozšiřují. Rozšířením průdušek se zlepšuje dýchání.

 

Využití: Zimbus Breezhaler se používá především u těžších forem astmatu k prevenci jeho zhoršení. Udržovací léčba vyžaduje pravidelné podávání a není vhodná při akutním záchvatu.

 

Podávání: Zimbus Breezhaler by měl být podáván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí v podobě tobolek naplněných bílým práškem, který se inhaluje pomocí speciálního inhalátoru. Běžná dávka pro dospělého člověka je inhalace obsahu 1 tobolky 1x denně. 

Preparát má sílu 114/46/136 (tj. v jedné vdechnuté dávce by mělo být přítomno 114 mikrogramů indakaterolu, 46 mikrogramů glykopyrronia 136 mikrogramů mometasonu)

 

Nevýhody: Zimbus Breezhaler může kvůli přítomnosti více účinných složek vyvolat různé vedlejší účinky, u uživatelů byly popisovány častější infekce horních cest dýchacíchbolesti hlavybušení srdcesucho v ústech, celková podrážděnost a poruchy spánku. U lidí se zeleným zákalem nelze vyloučit zhoršení obtíží. Celkové nežádoucí účinky kortikoidu by se při inhalačním podání neměly objevovat, nelze je však vyloučit při dlouhodobém pravidelném užívání vyšších dávek přípravku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů