Zesílený gastrokolický reflex je sice méně známý termín, jde však o poměrně častou nepříjemnou obtíž, která souvisí s nucením na stolici krátce po jídle.

Příčiny: Gastrokolický reflex má do určité míry každý z nás. Jde o mimovolní zrychlení hybnosti tlustého střeva (tzv. peristaltiky) krátce po přijetí potravy. K zesílení peristaltiky dochází především vlivem rozpětí horní části trávicí trubice (zejména žaludku) potravou. Někteří lidé mají tento reflex zesílený do nepříjemné míry. Obvykle jde o jedince trpící dráždivým tračníkem, s nímž zesílený gastrokolický reflex úzce souvisí, a obtíže se mohou zhoršovat ve stresových situacích. Co za touto zvýšenou reaktivitou stojí, je nejasné, ale předpokládá se mimo jiné nerovnováha v koncentraci některých hormonů ovládajících hybnost trávicí trubice (např. cholecystokinin).

 

Projevy: Zesílený gastrokolický reflex znamená, že krátce po požití většího množství potravy se u dotyčného objeví nucení na stolici spojené s křečemi břicha a případně i pocity plynatosti. Po odchodu stolice dochází k rychlé úlevě. Vzhledem k rychlému průchodu stolicí střevem je její charakter spíše vodnatý a lidé ji pak chybně označují jako „průjem“.

 

Diagnostika: Diagnózu lze stanovit na základě klinických obtíží, v případě přítomnosti dalších příznaků může a nemusí být indikováno provedení kolonoskopie. Kolonoskopie sice diagnózu neurčí, ale pomůže vyloučit jiné závažné příčiny trávicích obtíží.

 

Terapie: Důležitá jsou režimová opatření, pomoci může příjem menšího množství potravy a vyhýbání se tučným a dráždivým jídlům. Z léků na předpis mohou pomoci léky uvolňující stahy hladké svaloviny (tzv. spasmolytika).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů