Zenkerův divertikl [Cenkerův] je označení pro relativně vzácnou abnormalitu horní části trávícího traktu. Jde o vakovitou výchlipku, která vznikne v zadní části stěny hltanu. Svého nositele obtěžuje a při lékařském vyšetření může způsobit i vážné ohrožení života.

 

Příčiny: Zadní stěna hltanu není zcela pevná a tlak při polykání může u některých lidí způsobit její vakovité vyklenutí. Vyskytuje se spíše u starších lidí.

 

 

Projevy: Zenkerův divertikl se projevuje poruchami polykání. Potrava do něj padá, hromadí se v něm, někdy se vrací do dutiny ústní. Rozkládající se potrava ve vaku Zenkerova divertiklu může způsobit zápach z úst. Někdy se může vyskytovat i bolest krku, ale to není pravidlem. Nezřídka se stává, že potrava z divertiklu vypadává a zapadne do dýchacích cest, pak způsobuje kašel a eventuálně i zápaly plic.

 

Zenkeruv divertikl - schema

 

Diagnostika: S diagnózou je to trochu těžké – ideální metodou by byla klasická gastroskopie, jenže při zavádění gastroskopické hadice může tato zaplout právě do výchlipky a lékař ji pak může snadno roztrhnout. Protržení stěny jícnu pak může způsobit smrtelně nebezpečný zánět v dutině hrudní. Z toho důvodu se při podezření na Zenkerův divertikl doporučuje provést spíše vyšetření pasáže jícnem za užití kontrastní látky. Pacient pije kontrastní látku a současně se provádí snímkování jeho krku. Na snímcích vidíme postup kontrastní látky a zobrazí se nám anatomický tvar horních částí trávícího traktu. Zateče-li kontrastní látka do Zenkerova divertiklu, spatříme jej jako vak za hltanem.

 

 

Léčba: Menší a bezpříznakové výchlipky se často jen sledují a neléčí. Velké výchlipky, které způsobují obtíže, se již léčí – buď se uzavřou pomocí endoskopického přístroje, nebo se musí provést velká chirurgická operace, během které se výchlipka odstraní.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů