Zánět varlat se odborně označuje jako orchitida a je to pro muže značně nepříjemný a bolestivý stav. Povězme si tedy o něm něco více.

 

Příčiny

Příčiny jsou obvykle infekční, tkáň varlete může být postižena jak viry, tak bakteriemi. Z virových zánětů varlat je nejtypičtější postižení varlat při příušnicích. Virus příušnic totiž nenapadá jen příušní žlázy (které zduří), ale relativně často postihne i slinivku břišní a varlata. Z bakteriálních příčin může jít například o zánět způsobený sexuálně přenosnými mikroorganizmy, jako jsou chlamydie a bakterie kapavky (Neisseria gonorrhoeae).

 

Projevy

Onemocnění může mít různou intenzitu, většinou je přítomna nepříjemná bolest a otok postiženého varlete, bolest může vystřelovat do třísla. U silnějších zánětů může muž najít krev v moči, která do vylučovacího traktu nateče z pohlavních žláz, nebo dokonce krev ve spermatu. Nutno ovšem dodat, že samotný pohlavní styk je velmi bolestivý a to platí i o ejakulaci (je-li jí muž vůbec schopen).

 

Diagnostika

Diagnózu většinou určuje urolog, který by postiženého měl vyšetřit už jen pro podobnost orchitidy s nebezpečnou torzí varlete. Kromě klinických příznaků může být důležité provedení ultrazvuku k vyloučení jiných příčin obtíží. Je-li původcem bakterie, je někdy možné ji mikrobiologicky potvrdit z moči.

 

Léčba

Pokud je podezření na bakteriální zánět podáváme antibiotika. K symptomatické úlevě se pak podávají léky proti bolesti (většinou stačí nesteroidní protizánětlivé léky) a někdy je nutné podávat i léky proti nevolnosti, která jakékoliv postižení varlat může doprovázet.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů