Zánět očního (optického) nervu je nepříjemný stav, který může být navíc obrazem mnohem závažnějších onemocnění. Odborně se označuje jako neuritida optického nervu.

 

Příčiny: V drtivé většině se jedná o neinfekční zánět na autoimunitním podkladě. Doprovázet může řadu autoimunitních nemocí včetně vaskulitid, ale nejčastější je zánět zrakového nervu při roztroušené skleróze. Stav je typický pro mladší ženy a může být vůbec prvním projevem dosud nediagnostikované roztroušené sklerózy. Z toho důvodu se níže popsané potíže na jednom oku nevyplatí podceňovat. O hodně vzácnější jsou infekční postižení zrakového nervu (například pásový opar nebo neurosyfilis) a jeho zánět vyvolaný léky (například některé léky proti tuberkulóze).

 

Projevy: Zánět zrakového nervu se obvykle projevuje na jednom oku náhlým zhoršením kvality zraku a rozmlženým viděním s poruchou vnímání barev a poruchami zorného pole. V některých případech může dojít i k úplné ztrátě zraku na postiženém oku. Porucha zraku je obvykle doprovázena bolestí postiženého oka a pocitem tlaku v oku.

 

Diagnostika: Při zrakových obtížích je pacient většinou vyšetřen očním lékařem, který vylučuje jiné příčiny poruchy zraku. Vyšetření očního pozadí může (ale nemusí) ukázat otok papily zrakového nervu. Pokud je pravděpodobná diagnóza zánětu optického nervu, je doporučeníhodné nechat nemocného vyšetřit neurologem k vyloučení (či potvrzení) roztroušené sklerózy. Součástí vyšetření je obvykle magnetická rezonance mozku a lumbální punkce s vyšetřením mozkomíšního moku.

 

Léčba: Zánět optického nervu většinou poměrně rychle sám odeznívá. Někteří lékaři popisují pozitivní vliv kortikosteroidů, jiní tyto léky naopak zavrhují. Pokud dojde k průkazu roztroušené sklerózy, další sledování a léčebná péče je prováděna neurology.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů