Bartholiniho žláza (Bartholinská žláza) je párová žláza, která se nachází v oblasti zevních pohlavních orgánů ženy, po jedné žláze na obou stranách vedle vstupu do pochvy. Žlázy produkují malé množství hlenovitého sekretu, které zvlhčují zevní část vulvy.

 

Příčiny

Zánět obvykle vzniká při ucpání žlázového vývodu a následném hromadění sekretu, který se může infikovat bakteriemi. Nepředpokládá se vztah k infekčním sexuálně přenosným nemocem.

 

Projevy

Ucpaná zanícená žláza má podobu boule v blízkosti pochvy, velikost takto vzniklé cysty může být od několika milimetrů po centimetry. Při infekci bakteriemi může vzniknout z cysty absces naplněný hnisem, který může být zarudlý, bolestivý a způsobit zvýšení tělesné teploty. Je-li zánět Bartholiniho žlázy u ženy bolestivý, pak se bolest většinou zhoršuje při pohlavním styku.

 

Diagnostika

Diagnózu většinou určí kožní lékař nebo gynekolog již při pohledu a fyzikálním vyšetření postižené ženy. Pokud je nález nejasný, je možné provést odebrání malého vzorku tkáně k histologickému vyšetření (zejména k vyloučení rakoviny vulvy).

 

Léčba

U nekomplikovaného ucpání Bartholinské žlázy bez průvodních příznaků se většinou žádná terapie neprovádí, stav se často vyřeší sám. Pokud je stav bolestivý a je podezření na absces, pak je ideální při menším chirurgickém zákroku ucpanou žlázu naříznout, vypustit a zajistit odtok (drenáž), což vede k postupnému vyhojení. U abscesu se navíc podávají antibiotika.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů