Zaltrap patří mezi léky využívané v onkologii a jeho účinnou složkou je sloučenina aflibercept.

 

Princip: Aflibercept je sloučenina vyráběná rekombinantní DNA technologií. Funguje jako falešný receptor, který se váže na vaskulární endoteliální růstový faktor (VEGF). Tím dojde k deaktivaci VEGF receptorů a to zhorší novotvorbu krevních cév, které mohou zásobovat rostoucí nádor. Tím je nádor ochuzován o přísun živin a kyslíku.

 

Využití: Zaltrap se podává pacientům s pokročilou rakovinou tlustého střeva, která má vytvořené metastázy. Obvykle je podáván spolu s dalšími preparáty v rámci chemoterapeutických cyklů.

 

Podávání: Zaltrap se vyrábí v podobě roztoku, který se podává jako nitrožilní infuze. Dávka je individuální, u dospělých se obvykle podávají 4 miligramy na kilogram váhy, nicméně individuální dávku musí stanovit ošetřující onkolog. Bez doporučení lékaře je aplikace léku pochopitelně přísně zakázaná.

 

Nevýhody: Zaltrap může způsobit celou řadu nežádoucích účinků včetně nežádoucích změn v krevním obraze (nedostatek červených a bílých krvinek a krevních destiček), zvýšení jaterních testů, krvácení z nosu, bolesti hlavy, trávicí obtíže, zhoršení funkce ledvin, změny krevního tlaku a mnohé další.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů