Youngův syndrom je v dnešní době velmi vzácná porucha, která postihuje zejména funkci dýchací soustavy a mužského pohlavního traktu.

 

Příčiny: Přesná příčina Youngova syndromu není známá, jeho výskyt ve 20. století začal výrazně klesat. Někteří autoři předpokládají, že syndrom se u některých postižených začal rozvíjet při častém kontaktu s rtutí, a že podstatou je narušení hybnosti slizničních řasinek v dýchacích cestách a bičíků u spermií.

 

Projevy: V dýchacích cestách se začne hromadit hlen a zhoršuje se schopnost jej odkašlat. Daný jedinec bývá zahleněný, má častější záněty dutin a záněty průdušek a vznikají u něj bronchiektázie (rozšíření průdušek) vlivem hromadícího se hlenu. Spermie se hůře pohybují, nedochází k jejich uvolnění z nadvarlete a v tekutině ejakulátu mohou prakticky chybět. Důsledkem je porucha plodnosti u postiženého muže.

 

Diagnostika: Diagnózu lze stanovit na základě zmíněných klinických příznaků a vyšetření ejakulátu, vzhledem k narůstající vzácnosti choroby však určení správné diagnózy nemusí být snadné.

 

Léčba: Základem terapie je opakovaná léčba infekcí dýchacích cest pomocí antibiotik a podávání léků na rozpuštění hlenů (mukolytika). Terapie narušené plodnosti bývá svízelná a mnohdy neúspěšná.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů