Ylpio je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – telmisartan patřící mezi sartany a indapamid, který patří mezi diuretika.

 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém, kdy dochází k rozšíření krevních cév a ke zvýšenému výdeji moči ledvinami, což dohromady vede k poklesu krevního tlaku.

 

Využití: Preparát Ylpio používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Lék je vhodný spíše u pacientů, jejichž krevní tlak je již pomocí léků stabilizován, a kdy se snažíme omezit množství podávaných tablet. Kombinovaný preparát umožní podat dvě účinné složky v jedné tabletě a tím zvýšit ochotu (odborně compliance) pacienta lék užívat.

 

Podávání: Preparát Ylpio nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 80/2,5 miligramů (80 mg telmisartanu + 2,5 mg indapamidu) a běžně užívaná dávka je 1 tableta denně. Pokud by účinek byl příliš silný, je možno užívat i polovinu tablety denně.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii Přítomnost indapamidu v preparátu toto riziko ovšem snižuje a naopak může u některých lidí vyvolat hypokalemii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se důrazně nedoporučuje. Diuretikum může způsobit dehydrataci a rozvrat vnitřního prostředí organizmu. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů