Xuvelex se řadí mezi léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina metformin.

 

Princip: Metformin má více mechanizmů účinku. Zvyšuje citlivost tkání na inzulin (tj. snižuje rezistenci vůči inzulinu), tím zlepší využití krevního cukru a způsobí jeho pokles. Kromě toho snižuje tvorbu cukrů v játrech a lehce snižuje vstřebávání cukrů v trávicí trubici.

 

Využití: Xuvelex a jemu podobné preparáty obsahující metformin jsou stále jedny z nejpoužívanějších léků v léčbě cukrovky 2. typu. Preparát dobře účinkuje u obézních nemocných. Lze jej podávat samotný i kombinovat s inzulinem, či jinými PADy.

 

Podávání: Xuvelex obsahuje metformin ve formě s postupným uvolňováním o síle 500-1000 miligramů. Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o praktického lékaře, internistu nebo diabetologa. celková denní dávka preparátu se u dospělého většinou pohybuje okolo 500-2000 miligramů. Maximální povolená denní dávka je 3000 miligramů.

 

Nevýhody: Poměrně často se objeví různé trávicí obtíže, nechutenství a průjmy, většinou však rychle odezní. Nebezpečné může být podávání preparátu pacientovi s akutním selháním ledvin nebo u těžších forem chronického ledvinného selhávání. V takovém případě totiž může vyvolat rozvrat vnitřního prostředí (odborně laktátová acidóza) a smrt. Riziko se výrazně zvyšuje při současném nadměrnějším příjmu alkoholu. V kombinaci s ostatními PADy nebo inzulinem může Xuvelex vyvolat hypoglykémii, při užívání samotného preparátu Xuvelex je však její riziko velice malé.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů