Xultophy je lék, který patří mezi moderní léky na cukrovku. Jde o kombinovaný preparát obsahující jako účinné látky synteticky vyráběný inzulinový analog inzulin degludek (degludec) a sloučeninu liraglutid.

 

Princip: Synteticky vyráběný inzulinový analog inzulin degludek má odlišné chemické složení než lidský inzulin produkovaný buňkami slinivky břišní, což vede ke změně jeho účinku (zejména výrazné prodloužení poločasu účinku). Po aplikaci umožňuje inzulin vstup glukózy do buněk řady tkání a tím k poklesu koncentrace krevního cukru. Bližší informace najdete v textu o inzulinech.

Liraglutid je sloučenina svou strukturou velice podobná lidskému glukagon-like peptidu-1 (GLP-1). Díky této podobnosti dokáže liraglutid v organizmu stimulovat ve slinivce břišní tvorbu inzulinu a naopak tlumit tvorbu některých hormonů zvyšujících hladinu krevního cukru. Výsledkem je změna metabolizmu glukózy, pokles koncentrace cukru v krvi a mimo jiné i snížení tělesné váhy.

 

Využití: Přípravek Xultophy je určen k léčbě cukrovky (přesněji řečeno cukrovky 2. typu) k udržení normální hladiny krevního cukru a jako prevence hyperglykémie.

 

Podávání: Xultophy se v vyrábí v podobě roztoku, který se aplikuje injekčně podkožně (břicho, stehno, hýždě). Dávkování je dáno v tzv. dávkovacích jednotkách. Jedna dávkovací jednotka odpovídá jedné jednotce inzulinu degludek a 0,036 miligramům liraglutidu. Běžná úvodní dávka pro dospělého člověka je 10 dávkovacích jednotek 1x denně. Aplikace přípravku bez doporučení lékaře je zakázána.

 

Nevýhody: Hlavním potenciálním nežádoucím účinkem přípravku Xultophy příliš silný pokles krevního cukru, tj. hypoglykémie. Obvykle je důvodem nedostatečný přísun potravy, alkoholový exces, nebo nadměrná fyzická aktivita. Kromě toho se může na preparát vytvořit alergická reakce a při dlouhodobé podkožní aplikaci může dojít k poškození tukové vrstvy v místech vpichů (inzulinová lipodystrofie).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů