Xantom je označení pro ohraničená podkožní depozita cholesterolu, která se mohou vyskytnout prakticky kdekoliv na těle. Ačkoliv se koncovka -om typicky používá pro nezhoubné nádory (lipom, hemangiom), nemá s nimi podkožní xantom nic společného.

 

Příčiny: Xantom lze považovat spíše za příznak než za samostatné onemocnění. Základní příčinou vzniku xantomů je vysoká hladina cholesterolu, který se ukládá do tkání. Tato hladina musí být opravdu vysoká, xantomy proto často nacházíme u těžších forem poruch cholesterolového metabolizmu, jako je například familiární hypercholesterolemie a u řady poruch metabolizmu ostatních tuků (např. vzácná Niemann-Pickova choroba). Podobně můžeme xantomy najít u pacientů, kteří z nějakého důvodu trpí chronickou poruchou odtoku žluči (například jejich útlak nádorem). Cholesterol se vylučuje žlučí do stolice, v případě uzávěru žlučových cest se proto začne hromadit v těle.

 

Projevy: Xantomy mají na pohled podobu podkožních boulí různé velikosti, často je nacházíme na končetinách v blízkosti šlach. Xantomy mohou mít barvu kůže, nebo jsou lehce nažloutlé či naoranžovělé. Pohmatově jsou spíše měkké. Podobnými útvary jsou tzv. xantelasmata, která mají stejnou příčinu, a která vypadají jako nažloutlé plochy. Často se  vyskytují okolo očí.

 

Diagnostika: Xantom lze s relativně velkou přesností poznat při vyšetření pohledem a v případě podezření by měla být u pacienta vyšetřena hladina tuků a cholesterolu. Při nálezu zvýšených hodnot by mělo být pátráno po příčině tohoto zvýšení.

 

Léčba: Principem terapie je léčba vyvolávající příčiny. Obvykle se jedná o podávání léků snižujících cholesterol. Xantom sám o sobě je sice neškodný (vyjma kosmetického hlediska), vysoká hladina cholesterolu však nemocného ohrožuje zrychlením procesu aterosklerózy se všemi jejími komplikacemi. Výrazně obtěžující xantomy lze odstranit chirurgicky, bez dostatečného snížení hladiny cholesterolu se však mají tendenci znovu tvořit.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů