Xaleec Combi je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – kandesartan patřící mezi sartany a hydrochlorothiazid, který patří mezi diuretika.

 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém, kdy dochází k rozšíření krevních cév a ke zvýšení výdeje tekutiny ledvinami s následným poklesem krevního tlaku.

 

Využití: Xaleec Combi používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Díky přítomnosti sartanu je vhodný u člověka s vysokým tlakem, který zároveň trpí nemocemi srdce nebo ledvin, a u kterého nemůže být použit ACE-Inhibitor. Kombinovaný preparát je vhodný nikoliv jako první volba, ale spíš u již stabilizovaného pacienta, který je léčen větším množstvím léků a my chceme snížit množství užívaných tablet.

 

Podávání: Xaleec Combi nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 8/12,5 mg - 16/12,5 mg, tj. 8-16 miligramů kandesartanu a k tomu vždy 12.5 miligramů hydrochlorothiazidu. Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se nedoporučuje. Diuretikum může způsobit dehydrataci a rozvrat vnitřního prostředí organizmu. Kromě toho se u hydrochlorothiazidu popisují určité negativní vlivy na metabolizmus cukrů včetně vyššího rizika rozvoje cukrovky 2. typu. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů