Xadago je lék předepisovaný neurology, který patří mezi méně často užívaná antiparkinsonika. Jeho účinnou látkou je sloučenina sanifamid (přesněji safinamid-mesylát).

Princip: Safinamid je látka, která dokáže zablokovat enzym monoaminooxidázu B. Tento enzym rozkládá dopamin a jeho zablokování tak pomáhá zvýšit v mozku uživatele množství dopaminu. Dodejme, že je to právě nedostatek dopaminu, který způsobuje Parkinsonovu nemoc.


Využití: Preparát Xadago může být předepisován pacientům s Parkinsonovou chorobou. Lék nebývá užíván samostatně, ale přidává se do kombinací s jinými antiparkinsoniky.


Podávání: Přípravek Xadago smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o neurologa. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 50-100 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je v úvodu terapie 50 miligramů denně. Tato dávka se poté postupně navyšuje dle efektu a tolerance.


Nevýhody: Xadago je většinou velice dobře snášeno, ale i tak se mohou objevit různé nežádoucí účinky. Preparát může vyvolat bolesti hlavy, trávicí obtíže (nechutenství, zácpa, zvracení), poruchy erekce, pocity sucha a hořkosti v ústech a příznaky ovlivnění nervového systému (halucinace, ospalost, změny chování, mimovolní pohyby). Kombinace s některými dalšími léky (např. určitými antidepresivy) mohou být nebezpečné, což potvrzuje nutnost užívat lék pouze s vědomím lékaře.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů