Whippleova choroba (někdy označovaná i jako Whippleho choroba) je vzácné infekční onemocnění, které je vyvolané bakterií Tropheryma Whipplei [Troferima Vipleí]. Drtivá většina postižených touto chorobou jsou muži, ročně onemocní asi jeden člověk z milionu.

 

Příčiny: Vlastní nemoc je vyvolána nákazou výše zmíněnou bakterií, v jejím rozvoji však zřejmě hrají roli i vrozené genetické předpoklady. Jedince se zřejmě nakazí z kontaminované půdy nebo vody, asi i proto řada nakažených patřila mezi lidi pracující v zemědělství. Přesný mechanizmus přenosu však není dosud známý.

 

 

Projevy: Nemoc se projevuje střevními a mimostřevními obtížemi. Ze střevních příznaků nalézáme bolesti břicha, úbytek na váze a průjmy, které mohou být spojeny s poruchou vstřebávání živin a rozvojem podvýživy. Jinak se objevují bolesti kloubů, bolesti svalů, dlouhodobě zvýšená teplota a noční pocení. Řada nemocných trpěla i neurologickými obtížemi jako je demence, poruchy pohybů očí a poruchy paměti.

 

 

Diagnostika: Vzhledem ke vzácnému výskytu choroby je jistě velmi obtížné správnou diagnózu určit. Zásadní diagnostickou metodou je provedení gastroskopie s odběrem vzorků sliznice z dvanáctníku. V těchto vzorcích pak mohou být při speciálním barvení pod mikroskopem bakterie pozorovány.

 

 

Léčba: Je-li diagnóza potvrzena, podávají se různá antibiotika a to po velmi dlouhou dobu, která může dosahovat až dvou let. Součástí léčby musí být i dodávání chybějících živin a zajištění dostatečného přísunu potravy.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů